Regulamin przyznawania stypendiów na staże zagraniczne
Regulamin przyznawania dofinansowania na staże naukowe, warsztaty, szkoły i szkolenia w ramach projektu pn. „Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie Społeczeństwo – Technologie – Środowisko".
1. W ramach projektu „Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie Społeczeństwo – Technologie – Środowisko" są przyznawane dofinansowania na zagraniczne staże naukowe, warsztaty, szkoły i szkolenia dla doktorantów i pracowników naukowych (do 10 lat po uzyskaniu stopnia doktora) dziewięciu wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego:
(1) Chemii, (2) Biologii i Nauk o Ziemi, (3) Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, (4) Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, (5) Matematyki i Informatyki, (6) Historyczny, (7) Zarządzania i Komunikacji Społecznej, (8) Filozoficzny, (9) Studiów Międzynarodowych i Politycznych
2. Dofinansowanie wyjazdu jest możliwe jedynie zgodnie z „Wytycznymi w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki".
3. Oceny wniosków dokonuje komisja powołana przez kierownika projektu.
4. Terminy rekrutacji, wzory dokumentów i wyniki konkursów będą ogłaszane na stronie internetowej projektu pn. „Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie Społeczeństwo – Technologie – Środowisko".
5. Konkurs opiera się na następujących kryteriach merytorycznych:
- ocena efektów stażu na podstawie uzasadnienia udziału oraz: planu wykorzystania efektów dla jednostki lub pozytywnej opinii kierownika ds. studiów ISD STŚ (łącznie 0-60 pkt);
· Uzasadnienie udziału we wnioskowanym stażu lub szkole naukowej, zawierające plany istotnych publikacji o zasięgu międzynarodowym i/lub złożenia projektów do Programów Ramowych. Silny nacisk zostanie położony na udział w programach o wyraźnym nachyleniu metodologicznym, a także staże pozwalające zapoznać się w działaniu z wysokimi standardami warsztatowymi pracy badawczej. Wspierane będą także wyjazdy, które mogą przyczynić się do podniesienia jakości procesu dydaktycznego interdyscyplinarnych studiów doktoranckich (0-40 pkt);
· Zatwierdzony przez kierownika jednostki (Dyrektora Instytutu lub Dziekana), plan wykorzystania efektów dla rozwoju jednostki wraz z uzasadnieniem lub pozytywna opinia kierownika ds. studiów ISD STŚ w sprawie wykorzystania efektów dla podniesienia jakości kształcenia na interdyscyplinarnych studiach doktoranckich (0-20 pkt);
- Dorobek naukowy (0-40 pkt);
- Dorobek naukowy osoby aplikującej oceniany na podstawie kart samooceny za ostatnie pięć lat; dorobek będzie standaryzowany do mediany ocen uzyskanych przez kandydatów z danego Wydziału;
Komisja zastrzega sobie prawo zasięgnięcia dodatkowej opinii eksperckiej, a także przeprowadzenia rozmów kwalifikacyjnych.
6. Jedna osoba może złożyć tylko jeden wniosek w danym naborze i otrzymać dofinansowanie na staż najwyżej dwa razy w ciągu trwania projektu. Projekt zakłada preferencję dla osób nie korzystających wcześniej ze stażu. Dlatego przy rozpatrywaniu wniosków, liczba punktów wynikająca z oceny uzasadnienia udziału w stażu i potencjalnych efektów dla jednostki zostanie w przypadku osób wcześniej korzystających ze stażu pomniejszona o 10% możliwej najwyższej oceny w tych kategoriach.
7. Kierownik projektu podejmuje decyzje o przyznaniu dofinansowania na podstawie rankingu opracowanego przez Komisję. Lista laureatów jest zatwierdzana przez Radę Naukową projektu.
8. Po zakończonym stażu/szkole letniej, w terminie do miesiąca po powrocie, należy złożyć kierownikowi projektu sprawozdanie.
Zatwierdzony przez Radę Naukową Projektu w dniu 05.02.2013 r.
Regulamin wchodzi w życie z dniem 05.02.2013 r.